Główny sponsor:

Miasto
Ząbki
TAK WŁAŚNIE MACIE GRAĆ!
TAK WŁAŚNIE MACIE GRAĆ!

TAK WŁAŚNIE MACIE GRAĆ!

ZĄBKI, 13.05.2017r.  Mecz rozegrany w ramach 31 kolejki IV ligi grupy północnej pomiędzy Dolcanem Ząbki i Deltą Słupno zakończył się zdecydowanym i bardzo przekonującym zwycięstwem naszej drużyny 5:0.

Łupem bramkowym podzielili się Paweł Nowacki, Andrij Rohozin, Artur Starosz oraz Marcin Stańczyk, który do siatki rywali trafił dwukrotnie, skutecznie wykorzystując rzuty karne.

Rozmawiając z kibicami przed pierwszym gwizdkiem sędziego, nie mieliśmy wątpliwości, że będzie to mecz o „sześć punktów”. Waga tego spotkania i fakt, że ostatnie wyniki naszej drużyny raczej nie skłaniały do nadmiernego optymizmu, tylko potęgowały nerwowość i nastrój oczekiwania na zwycięstwo. Dominowało przekonanie, że: Jak nie z nimi, to z kim? Jak nie teraz, to kiedy? Szczęśliwie dla wszystkich nerwy bardzo szybko się skończyły, a mecz de facto został rozstrzygnięty już po dwudziestu minutach.

Od samego początku gospodarze rzucili się do ataku. Próbowali przedrzeć się pod bramkę strzeżoną przez Tomasza Gorczycę środkiem boiska, ale zdecydowanie największe zagrożenie powodowały akcje skrzydłowych. W 6 minucie po podaniu z lewego skrzydła piłka znalazła się pod nogami Pawła Nowackiego, który mając sporo czasu i wolnego miejsca pewnym strzałem z kilku metrów wyprowadził Dolcan na prowadzenie. Dosłownie trzy minuty później kapitalne podanie „przez dwie linie” Marcina Stańczyka sprawiło, że wbiegający prawym skrzydłem Andrij Rohozin wyprzedzając obrońcę, stanął oko w oko z bramkarzem Delty i strzałem po „długim rogu” umieścił piłkę w siatce. Mimo pewnego prowadzenia, ząbkowianie wcale nie zwalniali tempa. Świetnie funkcjonowały skrzydła, z jednej strony Rohozin, z drugiej Patryk Kozierkiewicz raz po raz wbiegali w pole karne i próbowali dogrywać do wychodzących środkiem boiska kolegów. Właśnie po jednej z takich akcji padła trzecia bramka dla gospodarzy. W 19 minucie meczu kolejne „otwierające podanie” Stańczyka, kolejny wygrany pojedynek biegowy Rohozina i podanie do wchodzącego środkiem Artura Starosza, który zakończył całą akcję sprytną podcinką.

Po zmianie stron, choć ząbkowianie grali nieco wolniej, wciąż mieli bardzo wyraźną przewagę. Podwyższyć rezultat kilkukrotnie próbował Stańczyk, ale jego uderzenia mijały bramkę Gorczycy. W znakomitych sytuacjach znajdowali się Nowacki, Rafał Barzyc, Patryk Szeliga, a także Bartosz Wybraniec, ale z gry wyniku już się nie udało podwyższyć. Nie znaczy to jednak, że ten nie uległ zmianie, gdyż dwukrotnie w ciągu pięciu minut skutecznie rzuty karne egzekwował Stańczyk. Obydwie sytuacje raczej nie budziły większych kontrowersji. Przy pierwszym sprowadzony do parteru został wychodzący na czystą pozycję Wybraniec, przy drugim zaś w analogicznej sytuacji, „wykoszony” był Starosz. Żółta kartka, którą został ukarany obrońca gości była w tej sytuacji i tak bardzo niskim wymiarem kary indywidualnej. Zarówno w tym okresie gry, jak i w całym spotkaniu goście zupełnie sobie nie radzili ze sposobem grania naszego zespołu. Gubili krycie i momentami sprawiali wrażenie kompletnie zagubionych na boisku. Na ich tle Dolcan zagrał świetne zawody, które mogły się zakończyć dużo bardziej okazałym zwycięstwem.

Ostatnim motywem muzycznym, jaki rozbrzmiewał na trybunach przed wyjściem obu drużyn na boisko była melodia z filmu „Bed Boys”. Nie twierdzę, że jestem wielkim fanem tego rodzaju kina, ale też skłamałbym twierdząc, że nigdy nie oglądałem tego filmu. Jedną z niewielu scen, która zapadła mi w pamięć był szaleńczy pościg „złego charakteru” i głównych bohaterów po płycie lotniska w kierunku wąskiego przesmyku w betonowej barierze ochronnej, w którym mógł się zmieścić tylko jeden samochód. Gdy po kilku minutach jazdy okazało się, że siedzący za kierownicą Martin Lawrence „dał radę” i dojechał do niego jako pierwszy, partnerujący mu Will Smith podsumował to stwierdzeniem: Tak masz jeździć! Od dzisiaj tak właśnie masz jeździć!  Parafraza, którą zastosowałem w tytule wydaje mi się zatem w pełni uprawniona. Panowie, tak macie grać! Od dzisiaj tak właśnie macie grać!

Krzysztof  Krajewski

Dolcan Ząbki – Delta Słupno 5:0 (3:0)

Ząbki, 13 maja 2017 r. 

Widzów: 
ok. 120
Bramki: 
Nowacki 6’, Rohozin 9’, Starosz 19’, Stańczyk 69’ (k), 74’ (k)
Skład Dolcan Ząbki Kozaczyński – Wybraniec, Żukiewicz (77’ Bochenek), Krystosiak, Dadacz – Kozierkiewicz, Nowacki (90’ Bochenek), Stańczyk (82’ P. Barzyc)., Starosz, Rohozin (69’ Krajewski ) – Szeliga (73’ R. Barzyc)
Skład Delta Słupno: Gorczyca – J. Machowski, Janiszewski, Gapiński, Kwiatkowski – Woliński, K. Machowski, Paczkowski(73’ Żłobecki), Żaglewski, Korytko (87’ Obojski) – Komorowski.
Żółte kartki: Żukiewicz (Dolcan) – Janiszewski (Delta).
Sędzia: Łukasz Sawała (WS Radom).